Τα ρεκόρ της ΑΕΚ στα Γιάννενα

58

Διαβάστε τι ρεκόρ «έσπασε» η Ένωση με το χθεσινό 0-4 από το ημίχρονο

Σούπερ εμφάνιση και ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο με τέσσερα γκολ έδωσε χθες στην ΑΕΚ μία άνετη νίκη επί του ΠΑΣ στα Γιάννενα. Το τελικό 0-4 επί του ΠΑΣ αποτελεί για την Ενωση την  μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη επί της ομάδας των Ιωαννίνων. Τρομερό στατιστικό αποτελεί ότι η ΑΕΚ χθες σε ένα ημίχρονο, πέτυχε τόσα γκολ (4) όσα είχε πετύχει συνολικά στα πρώτα ημίχρονα των 21 επισκέψεών της στα Γιάννενα!

Επίσης, τουλάχιστον τέσσερα γκολ μακριά από την έδρα της η ΑΕΚ είχε να πετύχει στο πρώτο ημίχρονο από τις 8 Μαρτίου του 2009, όταν είχε κερδίσει 1-5 τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες! Τότε είχε πετύχει και τα πέντε γκολ στα πρώτα 45 λεπτά. Εν τω μεταξύ χθες η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα που σκοράρει τόσες πολλές φορές στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο ΠΑΣ για πρώτη φορά στην ιστορία του του δέχεται από μία ομάδα τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο! Περιττό φυσικά να πει κάποιος πως τα 16 δοκάρια που έχει ως τώρα η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα δεν τα έχει πετύχει καμία άλλη ομάδα.