Ανατροπή, ηδονή και όνειρα γι’ αστέρια!

araoucho8

Η ΑΕΚάρα γύρισε το ματς στη Νέα Σμύρνη (1-2 τον Πανιώνιο) με γκολάρες Μάνταλου και Αραούχο, πήρε παλικαρίσια την πρώτη θέση στα πλέι-οφ και κάνει όνειρα για Τσάμπιονς Λιγκ – Το aek365 σας ενημέρωνε με παραλειπόμενα και LIVE τον αγώνα

ΠΛΕΪ ΟΦ – 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΕΚ 1-2

ΓΗΠΕΔΟ: Νέας Σμύρνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταύρος Μάνταλος

ΑΕΚάρα για Τσάμπιονς Λιγκ! Ονειρικά ολοκληρώνει τη σεζόν η Ένωση, η οποία τερματίζει στην πρώτη θέση στα πλέι-οφ και ετοιμάζεται για… τ’ αστέρια. Οι ποδοσφαριστές του Μανόλο Χιμένεθ, κατάφεραν να φύγουν με παλικαρίσιο διπλό από τη Νέα Σμύρνη επικρατώντας 1-2 του Πανιώνιου, γυρίζοντας το ματς με γκολάρες των Πέτρου Μάνταλου και Σέρχιο Αραούχο που έκαναν τρομερό ματς. Οι δύο τους πήραν ουσιαστικά την ΑΕΚ στην πλάτη τους και συνεργάστηκαν άψογα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ συγκλονιστικό ματς έκαναν και οι Σιμόες – Γαλανόπουλος που κυριάρχησαν, στην μεσαία γραμμή, στο μεγαλύτερο διάστημα.

Μια στιγμή αδράνειας…

Με πίεση ψηλά, που ξεκινούσε από τους Αλμέιδα – Αραούχο, οι οποίοι αγωνίζονταν μαζί στο 4-4-2, μπήκε στο ματς η ΑΕΚ. Η Ένωση ήταν η ομάδα που συνολικά στο πρώτο ημίχρονο πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε καταφέρει με τους Σιμόες – Γαλανόπουλο να ελέγξει την μεσαία γραμμή σε μεγάλο βαθμό, την ίδια ώρα που ο Πανιώνιος με την γνωστή -σφιχτή- του συμπεριφορά, έψαχνε τις γρήγορες αντεπιθέσεις για να βρει ρήγματα. Η μεγάλη φάση, πάντως, έλειψε στο πρώτο 20λεπτο, με την ΑΕΚ να απειλεί μόνο από μακριά, με πιο χαρακτηριστική περίπτωση ένα σουτ του Γαλανόπουλου ο οποίος και πάλι ήταν εκ των κορυφαίων. Στο 17′ είχαμε την αναγκαστική αλλαγή του Αλμέιδα, ο οποίος τραυματίστηκε και έδωσε την θέση του στον Μπακασέτα, ο οποίος πήγε πίσω από τον Αραούχο και η διάταξη έγινε 4-4-1-1. Βέβαια, Μπακασέτας και Μάνταλος σε πολλές περιπτώσεις άλλαζαν θέσεις σε μια προσπάθεια να μπερδέψουν την άμυνα του Πανιωνίου, που έδειχνε να έχει μπλοκάρει τα ατού της Ένωσης. Η ΑΕΚ, ουσιαστικά, στο πρώτο ημίχρονο πλήρωσε ένα κενό διάστημα που είχε από το 20′ μέχρι το 30′, στο οποίο ο Πανιώνιος πέτυχε το γκολ με τον Μασούρα (21′) μετά από όμορφο συνδυασμό, με την άμυνα της Ένωσης να βρίσκεται εκτεθημένη. Ο Πανιώνιος σε εκείνο το χρονικό σημείο κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να συνέλθει από το γκολ του Πανιωνίου, το οποίο ήρθε στη μοναδική φάση που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι.

Απάντηση Μάνταλου!

Η Ένωση ευτυχώς συνήλθε γρήγορα, βρήκε τα πατήματα της και με σωστή πίεση στην μεσαία γραμμή έψαξε απαντήσεις με κάτω την μπάλα και καλή κυκλοφορία. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων ο Πέτρος Μάνταλος, από τα πόδια του οποίου ξεκινούσε ότι καλό δημιουργούσε η ΑΕΚ. Η υπεροχή της Ένωσης απέφερε καρπούς στο 34′, όταν από όμορφο συνδυασμό του Μάνταλου με τον Αραούχο, ο αρχηγός της Ένωσης με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου και πάλι με τον Μάνταλο να δημιουργεί πασάροντας στον Χριστοδουλόπουλο, αλλά το γύρισμα του δεν βρήκε αποδέκτη. Μ’ αυτά και μ’ αυτά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να πιέζει και να κυριαρχεί…

Μάνταλος – Αραούχο και… Τσάμπιονς Λιγκ η ΑΕΚ!

Η πίεση της Ένωσης συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους ποδοσφαιριστές του Χιμένεθ να ασκούν πρέσινγκ ψηλά και να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι σε έναν Πανιώνιο που αμυνόταν οργανωμένα. Η ΑΕΚ ναι μεν είχε τον απόλυτο έλεγχο, δυσκολευόταν ωστόσο να δημιουργήσει φάσεις και να βρει διαδρόμους. Λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Πανιώνιος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μπεν με δεύτερη κίτρινη για παρεμπόδιση του Ανέστη, γεγονός που έφερε τους Νεοσμυρνιώτες ακόμα πιο… πίσω στο γήπεδο. Η αριθμητική υπεροχή, πάντως, διήρκησε περίπου 7 λεπτά, καθώς στο 64′ ο Χριστοδουλόπουλος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, για διαμαρτυρία του προς τον βοηθό. Το ματς από εκεί και πέρα άνοιξε, απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με την ΑΕΚ να είναι η ομάδα πάντως που απειλούσε και δημιουργούσε φάσεις, πάντα με τον Μάνταλο σε ρόλο δημιουργού. Στο 72′ η Ένωση άγγιξε το γκολ από κεφαλιά του Αραούχο από σέντα του Μάνταλου (ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ), ενώ στο 75′ και πάλι ο Τσίνο από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει. Τρίτη φορά δεν μπορούσε να συγχωρήσει ο Αραούχο, ο οποίος στο 81′ εκμεταλλεύτηκε την τρομερή εκτέλεση φάουλ πάρε-βάλε του Μάνταλου και με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-2, τρέχοντας να το πανηγυρίσει με τον Μανόλο Χιμένεθ! Ένα υπέροχο γκολ που θύμισε άλλες εποχές και τις συνεργασίες Ντέμη-Τσιάρτα! Αυτό το γκολ έδωσε μεγάλη ώθηση στην ΑΕΚ που είχε το μομέντουμ και την ψυχολογία με το μέρος της, κυριαρχόντας στον αγωνιστικό χώρο. Άγγιξε μάλιστα τρίτο γκολ στο 87′, όταν ο Αραούχο πάσαρε στον Βινίσιους αλλά αυτός σούταρε πάνω σε αμυντικούς. Το 1-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με την ΑΕΚ να παίρνει αυτό που θέλει στη Νέα Σμύρνη, να εκμεταλλεύεται το αποτέλεσμα στην Τούμπα και να τερματίζει πρώτη στα πλέι-οφ!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννώτης, Τασουλής, Γκιοατά (78′ λ.τρ. Ταπόκο), Ρισβάνης, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώτης, Μπεν, Μασούντ, Μασούρας (85′ Μαχμούτοβιτς), Γεσίλ (61′ Λάμπρου).

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Γαλανόπουλος (80′ Αϊντάρεβιτς), Σιμόες, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος (84′ Βινίσιους), Αραούχο, Αλμέιδα (17′ λ.τρ. Μπακασέτας).

Δείτε το Πανιώνιος – ΑΕΚ LIVE και διαβάστε παραλειπόμενα του αγώνα μέσα από το aek365 πατώντας ΕΔΩ