Με «γεμάτες» συμμετοχές το 2016 έρχεται ο Τσιγκρίνσκι

Δείτε τι έχει κάνει τους τελευταίους 2,5 μήνες ο Ουκρανός στόπερ που έφερε στην Αθήνα η ΑΕΚ

Ημέρα… Τσιγκρίνσκι είναι για την ΑΕΚ η σημερινή, με τον Ουκρανό στόπερ να βρίσκεται από χθες στην Αθήνα και εφόσον πάνε όλα καλά ακόμη και εντός των επόμενων ωρών μπορεί να έχουμε ανακοινώσεις. Ο Τσιγκρίνσκι έρχεται στην ΑΕΚ με ένα «γεμάτο» από αγωνιστικά λεπτά 2016 για τον ίδιο. Μπορεί να πέρασε μία δύσκολη περίοδο, ωστόσο μέσα στη χρονιά που διανύουμε φαίνεται πως ο 29χρονος στόπερ άρχισε να βρίσκει ξανά το ρυθμό και τα αγωνιστικά πατήματά του. Είναι χαρακτηριστικό πως από τις 5 Μαρτίου και στον εκτός έδρας αγώνα της Ντνίπρο κόντρα στη Δυναμό Κιέβου (2-0) μέχρι τις 15 Μαϊου και το εντός έδρας αγώνα της ομάδας του με την Ολιμπίκ Ντόνετσκ ο Τσιγκρίνσκι έπαιξε σε 8 παιχνίδια συνολικά. Μέσα σε διάρκεια 70 ημερών αγωνίστηκε δηλαδή σε 8 ματς, βασικός και χωρίς να γίνει αλλαγή. Μόνο σε δυο παιχνίδια δεν έπαιξε αυτό το διάστημα.

Τη σεζόν που τελείωσε συνολικά ο Τσιγκρίνσκι έπαιξε 13 ματς στο πρωτάθλημα έχοντας ένα γκολ και συνολικά 1.075 λεπτά συμμετοχής, στο Ουκρανικό Κύπελλο αγωνίστηκε τέσσερις φορές (360 λεπτά) και στο Europa League έπαιξε σε δυο αγώνες βασικός και 180 λεπτά.