Φάνηκε τι παίκτες χρειάζεται η ΑΕΚ σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ…

Άρθρο του Κώστα Κετσετζόγλου

Η μέρα έκλεισε με πίκρα τελικά.  Για ένα μεγάλο σουτ, για μια λεπτομέρεια, γιατί και αυτοί είναι πολύ μεγάλοι παίκτες και κακά τα ψέμματα παίζουν σε ένα άλλο επίπεδο χρόνια τώρα. Το τρίποντο του Κούπερ, του Λουκά ακόμη κι αυτό το εξωπραγματικό του Κούπερ στο τέλος… Ενα από αυτά αν έμπαινε μπορεί να πανηγυρίζαμε την πρώτη μεγάλη νίκη της νέας εποχής. Το πρώτο αίμα, το πρώτο μήνυμα. Κοιμηθήκαμε με την πίκρα αλλά η ομάδα αυτή έχει μέλλον. Πάντα είχε αλλά τώρα το βλέπεις πιο ξεκάθαρα. Ο Γιούρι σε χρόνο ρεκόρ έβαλε σφραγίδα στην ομάδα. Με ρόστερ που νομίζεις πως δεν θα μπορούσε να παίξει άμυνα περιόρισε τον Παναθηναϊκό του τεράστιου ταλέντου και των 15 παικτών στους 67 πόντους. Μόνο έτσι θα μπορούσε να κερδίσει αυτή την ομάδα και την έφερε στο σουτ. Δεν μπήκε, χάσαμε.

Πληρώσαμε τα λάθη και την κούραση του Ντι Τζέι που δεν είχε κάποιον να τον ξεκουράσει ώστε να είναι πιο φρέσκος στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο. Σήμερα φάνηκε πλέον ξεκάθαρα πως η ΑΕΚ θέλει δυάρι σκόρερ αλλά να μπορεί να παίζει και στο 1. Έστω για 5-10 λεπτά. Και βέβαια ένα αθλητικό 4-5αρι που να μπορεί να δώσει αυτά που δίνει ο Γκιστ στον ΠΑΟ για παράδειγμα. Θα έρθουν και οι δύο. Και η ομάδα θα είναι πληρέστατη γιατί όλοι θα αξιοποιηθούν. Οσοι μπορούν βέβαια γιατί ο Γιούρι ήταν ξεκάθαρος. Κάποιοι δεν είναι για αυτό το επίπεδο. Ο λαός της ΑΕΚ πάντως είναι για αυτό το επίπεδο. Κι αυτή η ομάδα θα τον αναγκάζει να είναι κοντά της.

Στο ποδόσφαιρο η ΑΕΚ νίκησε όπως πρέπει να νικάει. Έπαιξε όπως πρέπει να παίζει.