Έκανε περίπατο η ΑΕΚ

Η Ένωση σκόραρε 4 γκολ στην Κρήτη, μέτρησαν τα 3 και πήρε ένα εύκολο, αλλά και σημαντικό, διπλό απέναντι στον Πλατανιά- Απίστευτο γκολ (το ένα από τα δύο) του Μπαρμπόσα, σκόραρε δύο φορές και ο Τζιμπούρ, με το ένα να ακυρώνεται λανθασμένα – Το aek365 θα σας ενημέρωσε με παραλειπόμενα και LIVE το παιχνίδι

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της το 2016 η ΑΕΚ, που επικράτησε πολύ εύκολα του Πλατανιά στην Κρήτη, με 3-0, χάρις σε δύο γκολ του Έλντερ Μπαρμπόσα (το πρώτο, μάλιστα, εξαιρετικής ομορφιάς) και ένα του Ράφικ Τζιμπούρ. Βεβαίως, ο Αλγερινός σκόραρε ένα ακόμα τέρμα, ωστόσο ο βοηθός Λάμπρου σήκωσε τη σημαία του ως οφσάιντ. Μία απόφαση που κάλλιστα μπορεί να χαρακτηριστεί ως η «έμπνευση του 2016» και ας είμαστε μόλις στις αρχές του έτους.

Η Ενωση, έπαιξε όπως ακριβώς έπρεπε, με τον Πογιέτ να διαχειρίζεται σωστά το ματς ακόμα και στο «νεκρό» 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν και έχασαν δύο ευκαιρίες. Θωράκισε το κέντρο της άμυνας με 3 κεντρικό αμυντικό, εκεί δηλαδή που διαπιστώθηκε το πρόβλημα, ενώ έριξε στο γήπεδο τον Ράφικ Τζιμπούρ, που σε 20 λεπτά κατάφερε να βρει δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα και έδειξε πόσο αξιόπιστος είναι στο σκοράρισμα. Παράλληλα, ο Ουρουγουανός έδειξε την έμπρακτη στήριξή του στους «μοιραίους» με τον Λεβαδειακό, Ανέστη και Κολοβέτσιο, οι οποίοι ανταπεξήλθαν στις αυξημένες απαιτήσεις, με τον πρώτο μάλιστα να κάνει μία εκπληκτική και σωτήρια επέμβαση λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (η μοναδική ευκαιρία του Πλατανιά στο πρώτο ημίχρονο).

Οσο για τον μεγάλο πρωταγωνιστή, ήταν αναμφίβολα ο Έλντερ Μπαρμπόσα, ο οποίος στη μία ώρα που αγωνίστηκε, εκτός από τα 2 γκολ που πέτυχε, είχε πολύ καλή εμφάνιση, τόσο δημιουργικά, όσο και ανασταλτικά.Η ΑΕΚ, λοιπόν, πήρε μία εύκολη και σημαντική νίκη, απέναντι σε μία καλοδουλεμένη ομάδα, σε πολύ δύσκολη έδρα και μάλιστα με μεγάλη πίεση, αφού προερχόταν από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Το ματς

Μη έχοντας στο βασικό της σχήμα τον Ντιέγκο Μπουονανότε, λόγω προβλήματος της τελευταίας στιγμής και τον Ράφικ Τζιμπούρ, που έχασε αρκετές προπονήσεις, λόγω ίωσης, η ΑΕΚ παρατάχθηκε με 4-3-3 στον αγωνιστικό χώρο με τους Βάργκας και Μπαρμπόσα στα άκρα της επίθεσης, τον Αραβίδη στην κορυφή και τον Μανταλο στη μεσαία γραμμή.

Και έδειξε αρκετά ορεξάτη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με πίεση ψηλά, στην πρώτη πάσα του Πλατανιά, ο οποίος την περίμενε στο μισό του γήπεδο και έδειξε από την αρχή ότι έχει παραταχθεί με αμυντικές διαθέσεις, έκλεψε αρκετές μπάλες και προσπάθησε να αιφνιδιάσει. Όμως έλειπε το καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια και τα λάθη διαδεχόντουσαν το ένα το άλλο (15 στο πρώτο 20λεπτο).

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι, έπαιξαν «σφιχτά» στο κέντρο και «κλείδωσαν» τους Σιμόες, Γιόχανσον και Μάνταλο, που δεν μπορούσαν να περάσουν πάσες στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να παίζει με μεγάλες και ακίνδυνες μπαλιές από την άμυνα. Για να φτάσουμε στο 25’ όπου ήρθε η πρώτη σωστά ολοκληρωμένη ανάπτυξη και η πρώτη ευκαιρία. Ο Σιμόες πέρασε κάθετη στον Μάνταλο, αυτός έσπασε στα άκρα στον Γκάλο, ο Βραζιλιάνος σέντραρε στο πέναλτι, όμως ο Μπαρμπόσα δεν έβαλε σωστά το πόδι του και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία.

Ο,τι όμως δεν πέτυχε ο Πορτογάλος σε αυτό το σημείο του ματς, το έκανε ένα λεπτό αργότερα. Ο Αραβίδης έκλεψε τη μπάλα και έβγαλε την ΑΕΚ σε κόντρα επίθεση. Ο Βάργκας μπήκε από τα άκρα, έσπασε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και με τρομερό τακουνάκι, ο Μπαρμπόσα έκανε το 1-0.

Και αφού το όποιο άγχος έφυγε με το πρώτο γκολ, το ζητούμενο ήταν η Ένωση να εκμεταλλευτεί τα επίσης πολλά λάθη του Πλατανιά για να «κλειδώσει» το ματς. Και στο 31’ τα κατάφερε. Ο Αραβίδης κέρδισε τη μπάλα, την έδωσε στον Μπαρμπόσα την κατάλληλη στιγμή και ο Πορτογάλος δεν αστόχησε σε τετ α τετ από το ύψος του πέναλτι, φτάνοντας τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους η ΑΕΚ έπαιξε έξυπνα. Έδωσε χώρο στον Πλατανιά, που ήθελε να πετύχει ένα γκολ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και ήθελε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των επιθετικών της και να «χτυπήσει» στην κόντρα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ. Στο 40’ ο Μιλούνοβιτς βρίσκεται μόνος στην μικρή περιοχή και από πλάγια θέση, θα κάνει το σουτ, όμως ο Ανέστης εντυπωσιακά θα  κρατήσει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμη.

Με «σφραγίδα» Τζιμπούρ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να αγωνίζεται όπως έκλεισε και το πρώτο. Δίνοντας χώρο στους γηπεδούχους και πιέζοντας στο μισό της γήπεδο για το λάθος και την κόντρα επίθεση. Ο Πλατανιάς πήρε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν έδειχνε να μπορεί να απειλεί, αλλά ταυτόχρονα και η Ένωση δεν ήταν τόσο πιεστική ώστε να κλέψει μπάλες και να εκμεταλλευτεί τον χώρο. Και τελικά, η ομάδα που δημιούργησε ευκαιρίες, ήταν ο Πλατανιάς, που στο 62’ απείλησε με τον Μιλούνοβιτς, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι και υπό πίεση έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα από την κερδιά της περιοχής ο Κουλιμπάλι πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ανέστη.

Οι δύο αυτές ευκαιρίες και το πρόβλημα στο κέντρο της άμυνας, ανάγκασαν τον Πογιέτ να αλλάξει τα δεδομένα στο γήπεδο. Μετέτρεψε το σύστημα σε 3-5-2, έβαλε τον Λαμπρόπουλο ως τρίτο επιθετικό και πέρασε τον Τζιμπούρ δίπλα στον Αραβίδη. Και η κατάσταση αμέσως βελτιώθηκε. Η ΑΕΚ κράτησε τη μπάλα στα πόδια της και έφτασε στο 74’ σε ένα τρίτο τέρμα, σε κόντρα επίθεση. Ένα γκολ που ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, αφού ο Τζιμπούρ καλυπτόταν όταν πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Γιόχανσον.

Ωστόσο, η ΑΕΚ έδειξε και πάλι διάθεση να βγει μπροστά και να δημιουργήσει φάσεις, κάτι που δεν είχε κάνει σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Στο 78’ τα πράγματα έγιναν πολύ πιο δύσκολα από τον Πλατανιά, ο οποίος συνέχισε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ράμος (δεύτερη κίτρινη σε ένα λεπτό), για να φτάσουμε στο 81’ όπου σε μία κούρσα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Βραζιλιάνος βρήκε τον Τζιμπούρ στο σημείο του πέναλτι και ο Αλγερινός με κοντινό πλασέ έκανε το 3-0.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Ιτούα, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Ανγκούλο (46’ Ράμος), Μενδρινός, Μιλούνοβιτς (79’ Γκόμες), Ντίντας (63’ Γουνδουλάκης)

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (83’ Κορδέρο), Μάνταλος, Βάργκας (66’ Λαμπρόπουλος), Μπαρμπόσα (66’ Τζιμπούρ), Αραβίδης

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΛΑΤΑΝΙΑ – ΑΕΚ LIVE ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΚ365 ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ

15.03 Είναι κατάμεστη η γωνιά που φιλοξενεί τους οπαδούς της ΑΕΚ, οι οποίοι και φυσικά ξεκίνησαν από το ξεκίνημα το τραγούδι

14.58 Οι δυο ομάδες κάνουν την επίσημη εμφάνισή τους. Με τον Μάνταλο αρχηγό η ΑΕΚ

14.50 Αρκετός κόσμος στο γήπεδο σε όλες τις θύρες

14.34 Το γήπεδο έχει φυσικά οπαδούς της ΑΕΚ. Ήδη από νωρίς αρκετοί έχουν πάρει τη θέση τους στη γωνιά της εξέδρας απέναντι από τα επίσημα

14.27 Εν αντιθέσει με τη χθεσινή ημέρα, σήμερα στην Κρήτη επικρατούν καλές καιρικές συνθήκες