Ηδονή με Λιβάγια στο 95’!

23

livagia3

Ο Κροάτης παικταράς τιμώρησε τον ΠΑΟ που γύρισε πίσω από το 10’ για να κρατήσει το 1-0, με γκολάρα αλά… Ρομπέρτο Κάρλος στην τελευταία φάση του αγώνα – Παρά τα λάθη της, η ΑΕΚ δεν άξιζε να χάσει και πήρε δίκαια έστω τον έναν βαθμό στην Λεωφόρο (1-1)

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ – 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΕΚ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Λεωφόρος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος

ΚΑΘΑΡΙΣΕ τον Ολυμπιακό, ΚΑΘΑΡΙΣΕ τον ΠΑΟΚ, Ξ-Ε-Ρ-Α-Ν-Ε και τον Παναθηναϊκό! Με τον ΜΕΓΑ παικταρά Μάρκο Λιβάγια να χτυπά στο 95’ και να είναι κομβικός σε ακόμα ένα ντέρμπι, η ΑΕΚ πήρε ισοπαλία στην Λεωφόρο, σε ένα ματς που αν είχε αποφύγει την αδράνεια στο γκολ του Μολέδο, θα μπορούσε να πάρει κιόλας. Οι «πράσινοι», προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο από στημένη μπάλα κι από εκεί και πέρα ουσιαστικά το ματς είχε μόνο ΑΕΚ, με τους παίκτες του Χιμένεθ να έχουν τον έλεγχο, να βγάζουν φάσεις για ισοφάριση αλλά να… μπλοκάρουν στο τελευταίο 20λεπτο. Την λύση έδωσε τελικά ο Λιβάγια, που χτύπησε στην τελευταία φάση και η ΑΕΚ πήρε τουλάχιστον την ισοπαλία την οποία άξιζε 100%. Η ομάδα πάντως, αντιμετώπισε κατά διαστήματα (και) σοβαρά προβλήματα, με μεγαλύτερο όλων την αδράνεια σε κάποιες στημένες μπάλες και ότι δεν είχε παιχνίδι από πίσω, με την παρουσία των Λαμπρόπουλου – Βράνιες στα στόπερ. Παράλληλα, φάνηκε η ανετοιμότητα του Κλωναρίδη ο οποίος ήταν εκτός ματς ουσιαστικά, με την χρησιμοποίηση του να μην βγαίνει, όπως και η παρουσία του Λαμπρόπουλου πίσω δεν δικαίωσε τον προπονητή. Τέλος καλό όλα καλά, πάντως, για την ΑΕΚ στην Λεωφόρο που πήρε την ισοπαλία χάρη στην μεγάλη κλάση του Λιβάγια ο οποίος για ακόμα ένα ντέρμπι δήλωσε «παρών»….

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για την ΑΕΚ, η οποία ουσιαστικά στην πρώτη φάση που δημιούργησε ο αντίπαλος, δέχτηκε το γκολ και βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς. Ήταν μια στημένη μπάλα με την συμπλήρωση του δεκαλέπτου, όπου έγιναν όλα λάθος, με τον Λιβάγια να κάνει κίνηση στο πρώτο δοκάρι προς τα μπροστά και όχι με βήματα πίσω χάνοντας εντελώς την τροχιά της μπάλας και τους Λαμπρόπουλο – Βράνιες να χάνουν τον Μολέδο που με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η μη συγκέντρωση της ομάδας στα στημένα, λίγο έλειψε να επιφέρει και δεύτερο γκολ λίγο αργότερα, όταν αυτή την φορά ο Κουρμπέλης με γυριστή κεφαλιά αστόχησε. Το γκολ και η συγκεκριμένη φάση ήταν ότι είχε να επιδείξει ο ΠΑΟ στο πρώτο ημίχρονο επιθετικά, αφού από εκεί και πέρα αρκέστηκε να αμύνεται στο μισό γήπεδο και δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στο «κιτρινόμαυρο» πρέσινγκ. Η ΑΕΚ είχε την καθολική υπεροχή, ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και ουσιαστικά με passing-gameπροσπαθούσε να διασπάσει την οργανωμένη αντίπαλη άμυνα. Η αλήθεια είναι πως η ομάδα παρουσίασε πρόβλημα στην δημιουργία φάσεων, ωστόσο και πάλι υπήρχαν δύο-τρεις περιπτώσεις όπου θα μπορούσε να έχει έρθει η ισοφάριση. Πιο χαρακτηριστική αυτή του 26’ όταν από πίεση διαρκείας και παράλληλο γύρισμα από δεξιά του Γκάλο, ο Γαλανόπουλος αστόχησε για λίγο από την γωνία της μικρής περιοχής. Η ΑΕΚ σε γενικές γραμμές, αν εξαιρέσουμε την φάση του 1-0, ήταν σαφώς ανώτερη του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και επί της ουσίας δεν μπορούσε να μετουσιώσει την κατοχή σε ευκαιρίες. Σε αυτό βεβαίως ευθύνεται και η κακή παρουσία των Μπακασέτα – Κλωναρίδη στην επίθεση που δεν έδωσαν βοήθειες στον Λιβάγια, ο οποίος ήταν μοναδικό σημείο αναφοράς.

Με διάθεση να πιέσει ψηλά και να βρει λύσεις απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που ήταν δεδομένο πως θα αμυνθεί στο μισό γήπεδο και στην επανάληψη, βγήκε στο γήπεδο η ΑΕΚ. Ο Μανόλο νωρίς-νωρίς στο δεύτερο μέρος πέταξε στο ματς τον Λάζαρο αντί του αρνητικού Κλωναρίδη, γυρίζοντας το σύστημα σε 4-2-3-1. Η είσοδος του Χριστοδουλόπουλου έφερε ταχύτητα στην μεσοεπιθετική γραμμή και ήταν φανερό πως υπήρχε στόχευση η μπάλα να περνά συνεχώς από τα πόδια του διεθνή άσου. Από ένα δικό του σουτ άλλωστε χάθηκε η σπουδαία ευκαιρία του 63’, όταν ο Λάζαρος σούταρε, ο Βλαχοδήμος του είπε όχι αλλά ο Λιβάγια που πήρε το ριμπάουντ αστόχησε κι ενώ βρισκόταν ολομόναχος μπροστά από την εστία. Η ΑΕΚ μετά το 65’ έχασε τον ρυθμό της και δυσκολευόταν να βρει λύσεις απέναντι στην οργανωμένη άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο Λιβάγια έμοιαζε από ένα σημείο και μετά μπλοκαρισμένος και εκνευρισμένος από τον προκλητικό Κουτρουμπή, με τον Κροάτη να πρωταγωνιστεί μάλιστα στην φάση του 47’ όπου μέσα στην περιοχή κράτησε και κρατήθηκε από αντίπαλο του με τον Καλογερόπουλο να «τελειώνει» την φάση βλέποντας επιθετικό φάουλ. Στο τελευταίο 20λεπτο η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βρει την κατάλληλη ηρεμία για να φτάσει με ορθολογικό τρόπο σε θέση βολής, ενώ ουσιαστικά δεν πήρε και βοήθειες από τον πάγκο, αφού πέρα από τον Λάζαρο οι Αϊντάρεβιτς και Γιακουμάκης δεν κατάφεραν να δώσουν αυτά που προσδοκούσε ο προπονητής. Αποτέλεσμα ήταν μετά το 70’ να βλέπουμε βιαστικές ενέργειες, πολλά λάθη και μονομαχίες στην μεσαία γραμμή που ωφελούσαν τον αντίπαλο. Όλα αυτά μέχρι να εμφανιστεί στο 95’ ο ΜΕΓΑΣ ΜΑΡΚΟ! Ο Αϊντάρεβιτς ίσως για πρώτη φορά από την στιγμή που μπήκε έκανε αυτό που έπρεπε, βρήκε δεξιά τον παικταρά Λιβάγια κι αυτός ΕΚΤΕΛΕΣΕ τον Παναθηναϊκό και ξέρανε την Λεωφόρο για το 1-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βλαχοδήμος, Μολέντο (38’ λ.τρ. Κουτρουμπής), Κολοβέτσιος, Χουλτ, Κουλιμπαλί, Σιλά, Χίλιεμαρκ (66’ Άλτμαν), Κουρμπέλης, Λουντ, Βιγιαφάνες, Μόλινς (90’+2 Ρέις).

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης (71’ Γιακουμάκης), Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (65’ Αϊντάρεβιτς), Μπακασέτας, Λιβάγια, Κλωναρίδης (54’ Χριστοδουλόπουλος).