Αυτές οι νίκες κι αυτός ο ΑΠΑΤΣΙ δίνουν ΤΙΤΛΟ!

21

araoucho9

Η ΑΕΚάρα άλωσε την Νέα Σμύρνη (0-1 τον Πανιώνιο) με γκολ του Αραούχο που έσπασε την κακοδαιμονία στο γήπεδο, στο οποίο έβαλε και πέρυσι το πιο σημαντικό του γκολ – Καλύτερη η Ένωση από το πρώτο λεπτό, άντεξε στο τέλος που έμεινε με 10, όταν στη φάση του γκολ τραυματίστηκε ο Μάνταλος – Μπορούσε κι άλλα γκολ η ομάδα του Χιμένεθ όμως έπεσε στον τρομερό Κότνικ – Δεν δόθηκε πέναλτι στον Μάνταλο

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ – 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΕΚ 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Νέας Σμύρνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταύρος Μάνταλος

Με Αραούχο ΞΑΝΑ παλικαρίσιο διπλό στη Νέα Σμύρνη η ΑΕΚάρα! Με τον Τσίνο να «εκτελεί», όπως και πέρυσι τον Πανιώνιο, η Ένωση έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης (0-1) από μια δύσκολη έδρα και επέστρεψε στις επιτυχίες. Οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο όπου δημιούργησαν τρεις κλασικές ευκαιρίες και δεν τους δόθηκε πέναλτι για ανατροπή στον Μάνταλο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το άδικο 0-0. Η λύτρωση τελικά ήρθε στο 81’, όταν ο Αραούχο κάρφωσε με γκολάρα -όπως και πέρυσι- τον Πανιώνιο και χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα. Κορυφαίος του αγώνα ο Τσίνο που κατέθεσε ψυχή και δικαιώθηκε πανηγυρίζοντας σαν τρελός το γκολ της λύτρωσης, καλή συνολικά όλη η εικόνα της ομάδας με το 3-5-2 να λειτουργεί εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα. Σωστή και η διαχείριση του ματς από τον Μανόλο Χιμένεθ που με την είσοδο του Μπακασέτα έδωσε αυτό που έλειπε (μια κάθετη) στην επίθεση, ξεκλειδώνοντας την άμυνα του Πανιωνίου, αφού ο διεθνής άσος ήταν αυτός που έχει την ασίστ στον Απάτσι για το γκολ. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές αφού στο τελευταίο τέταρτο τραυματίστηκε ο Μάνταλος  αποχωρώντας με πρόβλημα στο γόνατο, με την ελπίδα και την ευχή όλων, μια τέτοια νίκη να μην στιγματιστεί από σοβαρό πρόβλημα του αρχηγού.

Η ΑΕΚ ήταν το απόλυτο αφεντικό στο πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας να επιβάλει τον ρυθμό της και να κυριαρχήσει στην μεσαία γραμμή με τους Σιμόες-Γαλανόπουλο-Μάνταλο να κερδίζουν κατά κράτος την μάχη του κέντρου. Αυτό που έλειψε, ήταν η τελική πάσα και εκτέλεση, με τους ποδοσφαιριστές του Χιμένεθ να αναπτύσσονται σωστά, να βρίσκουν ρήγματα (κυρίως) από την αριστερή πτέρυγα με τις προωθήσεις του Λόπες, αλλά να τους λείπει η τελική πάσα και εκτέλεση. Η Ένωση δημιούργησε στο α’ μέρος 8 τελικές προσπάθειες έναντι μιας του Πανιώνιου, ο οποίος για πρώτη φορά επιχείρησε να απειλήσει στο 40’, χωρίς καμία τύχη. Η «κιτρινόμαυρη» υπεροχή ήταν ξεκάθαρη από το 1’ μέχρι το 45’, ενώ δημιουργήθηκαν και δύο-τρεις σπουδαίες ευκαιρίες, όπου η ΑΕΚ αν τις είχε τελειώσει καλύτερα σαφώς θα πήγαινε με προβάδισμα στην ανάπαυλα, κάτι το οποίο δικαιούνταν απόλυτα. Κορυφαίες ευκαιρίες το… τσαφ του Αραούχο από εξαιρετική θέση, το σουτ του Λιβάγια όπου ο Κότνικ έβγαλε δύσκολα στην γωνία και το κοντινό πλασέ του Σιμόες, όπου και πάλι ο γκολκίπερ του Πανιώνιο είχε απάντηση, με το 0-0 να είναι δικό του έργο. Όσον αφορά τις διαιτητικές αποφάσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Μάνταλος χάνει το μαρκάρισμα Μπανανά μέσα στην περιοχή στον Πέτρο Μάνταλο όπου θα μπορούσε να δώσει πέναλτι και έχει λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο. Πιο κραυγαλέο αυτό του 35ου λεπτού, όπου ο Οικονόμου κάνει σκληρό μαρκάρισμα έξω από την περιοχή, ο Μάνταλος σωστά αφήνει το πλεονέκτημα για να σουτάρει ο Λιβάγια, αλλά ο διαιτητής… ξεχνάει την κάρτα στο τσεπάκι του στη συνέχεια.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο ημίχρονο, σε σχέση με την απόλυτη κυριαρχία της ΑΕΚ στο πρώτο. Ο Πανιώνιος πήρε μέτρα στο γήπεδο, είχε δύο-τρεις επικίνδυνες καταστάσεις στα «κιτρινόμαυρα» καρέ με αποκορύφωμα την φάση του Ντουρμισάι όπου τον πρόλαβε ο Ανέστης, αλλά η Ένωση και πάλι ήταν η ομάδα που έψαξε με περισσότερη διάθεση το γκολ. Το… άγγιξε μάλιστα στο 54’, όταν ο Λόπες βρήκε τον Αραούχο αλλά ο Αργεντινός από εξαιρετική θέση σούταρε πάνω σε αμυντικό που βρισκόταν πάνω στην γραμμή. Από εκεί και πέρα το ματς πήγε πολύ στη δύναμη, ο Πανιώνιος προσπάθησε να παγώσει τον ρυθμό και τα κατάφερε ως ένα σημείο, με την ΑΕΚ να μην εμφανίζει την απαραίτητη ηρεμία και να μοιάζει μπλοκαρισμένη. Παρ’ όλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εκείνοι που συνέχισαν να αναζητούν το γκολ και στο 73’ είχαν σπουδαία ευκαιρία με σουτ του Μάνταλου όπου ο κορυφαίος του Πανιωνίου Κότνικ είχε απάντηση. Σε εκείνο το σημείο ο Χιμένεθ πέρασε στο ματς τον Λάζαρο αντί του Τσόσιτς (που τραυματίστηκε), αλλάζοντας τη διάταξη σε 4-2-3-1. Λίγο αργότερα η υπεροχή της ΑΕΚ απέφερε καρπούς, όταν η ΑΕΚ αναπτύχτηκε από τον άξονα, ο Μπακασέτας πάσαρε στον Αραούχο και αυτός με εξαιρετικό τελείωμα έγραψε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στην εκκίνηση της συγκεκριμένης φάσης, έμεινε στο έδαφος ο Μάνταλο πιάνοντας το γόνατο του, με την ΑΕΚ από εκεί και πέρα να συνεχίζει και να ολοκληρώνει το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές, κρατώντας με ψυχή μια πολύ μεγάλη νίκη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Μπανανά, Οικονόμου, Βλάχος, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (77’ Σαββίδης), Λάμπρου (46’ Κάργας), Μασούντ, Γεσίλ (34’ Ντουρμισάι).

ΑΕΚ: Ανέστης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς , Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (63’ Γιόχανσον), Μάνταλος, Λιβάγια (67’ Μπακασέτας), Αραούχο.